61-823 Poznań, ul. Piekary 17, piętro 8, tel. +48 (61) 858 24 40 http://www.thc.org.pl, e-mail: towarzystwo@thc.org.pl
Bank: 57 1090 1447 0000 0001 0702 1746 (BZ WBK S.A.) Bank: 14 1020 4027 0000 1402 0308 1866 (PKO BP S.A.)

Statuetka Złotego Hipolita specjalnym darem naszego Towarzystwa dla papieża Polaka Jana Pawła II.

Czytaj
Złożenie Aktu Erekcyjnego pod cokół
Pomnika Ignacego J. Paderewskiego

03.04.2015

We środę, 1 kwietnia 2015 roku, w Poznaniu, na Placu Stefana Stuligrosza, przed budynkiem Akademii Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego,  odbyła się podniosła uroczystość położenia :”Kamienia Węgielnego” – tubusa z Aktem Erekcyjnym w miejscu na którym stanie cokół pod Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, a następnie wzniesiona będzie spiżowa statua tego Wielkiego Polaka, historycznego Męża Stanu i światowego artysty. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych osobistości, wśród których byli między innymi Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Wozniak, Rektor Akademii Muzycznej – prof. dr Halina Lorkowska, Ks. Prałat Jan Stanisławski – reprezentujący Metropolitę Poznańskiego, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przedstawiciele Urzędu Wojewody, reprezentanci władz miasta stołecznego Poznania, rektorzy uniwersytetów poznańskich, przedstawiciele licznych organizacji społecznych, młodzież szkolna z pocztami sztandarowymi. Wśród zaproszonych gości obecna była też Prawnuczka Hipolita Cegielskiego – Zofia Cegielska-Doerffer. (Na zdjęciu: Akt Erekcyjny wzniesienia w Poznaniu Pomnika Ignacego J. Paderewskiego. Foto Archiwum THC ).

Przybyłych na uroczystość, zgromadzonych w westybulu Akademii Muzycznej, powitał reprezentujący Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, inicjatora i realizatora budowy Pomnika Ignacego J. Paderewskiego  – Prezydent Towarzystwa dr Marian Król. W okolicznościowym wystąpieniu powiedział On między innymi, że „Poznaniacy i Wielkopolanie mają moralne zobowiązanie wobec Ignacego Jana Paderewskiego za to, że on w 1918 roku, po przyjeździe do Poznania, swoją obecnością i wystąpieniami do obywateli  stolicy Wielkopolski dal impuls do rozpoczęcia  zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego”. Zabierający z kolei głos Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak, zwrócił uwagę na fakt, że budowa Pomnika Ignacego J. Paderewskiego w całości została sfinansowana ze składek społecznych. Na Pomnik złożyło się ponad 1300 obywateli i ponad 140 podmiotów gospodarczych. Na realizację tego projektu nie wydano ani jednej złotówki ze środków publicznych, co jest godnym uznania ewenementem. (Na zdjęciu: przybyłe na uroczystość Osobistości powitał Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król reprezentując Towarzystwo – realizatora obywatelskiej inicjatywy budowy w Poznaniu Pomnika Ignacego J. Paderewskiego. Foto: Paweł F. Matysiak ).

Po kolejnych okolicznościowych wystąpieniach zebranym ukazano tubus z Aktem Erekcyjnym, następnie odczytano jego treść i po chwili Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Rektor Akademii Muzycznej – prof. dr Halina Lorkowska,  oraz inne osobistości udały się przed budynek, aby do przygotowanego wcześnie miejsca złożyć tubus z Aktem Erekcyjnym. ( Na zdjęciu: wśród obecnych Osobistości byli, od lewej: Prawnuczka Hipolita Cegielskiego – Zofia Cegielska Doerffer, Rektor Akademii Muzycznej – prof. dr Halina Lorkowska, oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak. Foto: Paweł F. Matysiak ).

Uroczystość odsłonięcia wzniesionego Pomnika Ignacego J. Paderewskiego odbędzie się – jak informują realizatorzy tego przedsięwzięcia – w miesiącu maju. Będzie to ważne, patriotyczne wydarzenie dla obywateli miasta Poznania, dla Wielkopolski i całego społeczeństwa. Tym większe, że Honorowy Patronat nad uroczystością odsłonięcia Pomnika objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski. Pomnik Ignacego J. Paderewskiego usytuowany będzie na cokole o wysokości 140 centymetrów, a sama postać spiżowa  będzie miała  wysokość około 350 centymetrów. Na frontonie pomnika znajdować się będzie napis: Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941), zaś  z tyłu cokołu, na jego powierzchni,  umieszczone będą podziękowania dla głównych fundatorów. ( Na zdjęciu: tak będzie wyglądać pomnikowa postać Ignacego J. Paderewskiego, kiedy będzie odsłonięta w maju 2015 roku. Foto: Archiwum THC ). g.
 


Prezydent RP Bronisław Komorowski
objął Patronat Honorowy
nad uroczystością odsłonięcia
Pomnika Ignacego J.Paderewskiego

26.03.2015


Wszyscy obywatele zaangażowani w realizację budowy w Poznaniu Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego z wielką satysfakcją powitali decyzję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego o objęcie Honorowym Patronatem Prezydenta RP uroczystości i odsłonięcia Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego. Decyzja Prezydenta Rzeczypospolitej uświetnia dzieło podarowania miastu Poznań w spiżowej postaci wizerunku Wielkiego Męża Stanu, Patrioty i światowej sławy Artysty, który tak wiele zrobił dla Polski, dla odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości. Wraz z odsłonięciem w stolicy Wielkopolski pomnika Ignacego Jana Paderewskiego historia wzbogaci się o nowy, wielkiego znaczenia fakt patriotyczny. Oto po raz pierwszy w historii związanej w Osobą Męża Stanu - Ignacego Jana Paderewskiego, Jego Pomnik odsłaniać będzie współczesny polski Mąż Stanu – Prezydent Rzeczypospolitej – Bronisław Komorowski. Dla Polaków to zaszczyt i honor.

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego jest wyjątkowym dziełem obywatelskim. Powstał z obywatelskiej inicjatywy i ufundowany został wyłącznie z darowizn ponad 1200 obywateli i ponad 140 firm. W realizację budowy Pomnika zaangażowanych było wielu ludzi nauki, kultury i sztuki. Budowę swoim autorytetem moralnie wspierały wybitne osobistości, a wśród nich Prymasi Polski, kardynałowie, naukowcy i politycy. Teraz, kiedy zbliża się chwila odsłonięcia Pomnika, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, które wzięło na siebie cały trud organizacyjny tego obywatelskiego projektu, serdecznie dziękuje wszystkim, którzy byli pomocni w jego realizacji.


Wmurowanie Aktu Erekcyjnego
pod pomnik Ignacego J. Paderewskiego

23.03.2015

Realizacja obywatelskiej, patriotycznej inicjatywy wybudowania w Poznaniu pomnika Ignacego Jana Paderewskiego, którą podjęło Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, weszła w końcowe stadium. Już w dniu 1 kwietnia 2015 roku, o godzinie 13.00 przed budynkiem poznańskiej Akademii Muzycznej, przy Placu Stefana Stuligrosza, dokonane będzie wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod cokół na którym wzniesiony będzie pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Miejsce usytuowania tego pomnika nie jest przypadkowe i wynika z faktu, że poznańska Akademia Muzyczna nosi imię tego wielkiego polskiego patrioty, męża stanu i pianisty światowej sławy w Jego epoce.

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, którego projektowanie i wykonanie trwało kilka lat, sfinansowany został w całości ze środków społecznych, pochodzących od darczyńców indywidualnych oraz korporacyjnych, których imienne listy publikuje portal poświęcony sprawie budowy pomnika – www.pomnik-paderewskiego.pl. Idei wybudowania tego pomnika patronowały wybitne osobistości: politycy i hierarchowie Kościoła, naukowcy i działacze samorządowi, ludzie kultury i społecznicy. Wszystkich połączyła idea oddania – przez wystawienie pomnika – hołdu postaci Ignacego Jana Paderewskiego, który zasłużony dla Polski, w szczególny sposób zasłużył się Wielkopolsce i Poznaniowi, kiedy przybywając do tego miasta w dniu 26 grudnia 1918 roku zainicjował wielkie uniesienie patriotyczne Poznańczyków, co z kolei stało się iskrą wywołującą zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.

Wmurowanie Aktu Erekcyjnegp pod cokół pomnika Ignacego Jana Paderewskiego będzie wielkim i ważnym wydarzeniem przygotowującym miasto stołeczne Poznań, do powitania w spiżowej postaci Wielkiego Polaka, aby pozostał w wielkopolskiej stolicy na zawsze.

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego oraz Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego, serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w uroczystości wmurowania Aktu Erekcyjnego. Niech ten moment zapisze się w historii Poznania jako wydarzenie patriotyczne i społeczne.

Do zobaczenie a w dniu 1 kwietnia 2015 roku, o godzinie 13.00
przy Placu Stefana Stuligrosza, przed Akademią Muzyczną!Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem