61-823 Poznań, ul. Piekary 17, piętro 8, tel. +48 (61) 858 24 40 http://www.thc.org.pl, e-mail: towarzystwo@thc.org.pl
Bank: 57 1090 1447 0000 0001 0702 1746 (BZ WBK S.A.) Bank: 14 1020 4027 0000 1402 0308 1866 (PKO BP S.A.)

Statuetka Złotego Hipolita specjalnym darem naszego Towarzystwa dla papieża Polaka Jana Pawła II.

Czytaj
Kiosk multimedialny przy pomniku Hipolita Cegielskiego

26.08.2010

Niemal rok czekaliśmy na zainstalowanie i uruchomienie przy pomniku Hipolita Cegielskiego w Poznaniu kiosku multimedialnego, w którym każdy zainteresowany osobą Hipolita Cegielskiego, jego historią, czy historia budowy w Poznaniu pomnika tego bohatera pracy organicznej, będzie mógł pozna się, korzystając z monitora dotykowego kiosku na takiej samej zasadzie jak korzysta się z domowego laptopa. Ten długi okres oczekiwania na zbudowanie i uruchomienie tej zaprojektowanej razem z pomnikiem instalację spowodowany był prozaiczna trudnością „dociągnięcia” kilkunastu metrów linii energetycznej dostarczającej do kiosku prąd elektryczny. Wreszcie, na początku sierpnia 2010 roku stal się cud. Towarzystwo im. Hipolita zostało poinformowane, że cała infrastruktura jest gotowa i z Cieszyna – stamtąd pochodzi firma tworzącą kioski multimedialne – jedzie do Poznania postawić kiosk przy „Panu Hipolicie”. Dzisiaj estetyczny i funkcjonalny kiosk jest, funkcjonuje, jego zawartość medialna, to zmodyfikowana i poszerzona wersja stron www poświęconych pomnikowi – www.pomnik-hipolita-cegielskiego.pl, a dotykowy ekran sprawia, że korzystanie z umieszczonych w kiosku zasobów jest dziecinnie łatwe.


Chociaż sezon turystyczny dobiega końca, jeszcze teraz widzimy często grupki turystów krajowych, zagranicznych, a także mieszkańców Poznania zatrzymujących się przy kiosku i oglądających jego zawartość poświęconą Hipolitowi Cegielskiemu i historii budowy pomnika. Usytuowanie kiosku multimedialnego przy pomniku Hipolita Cegielskiego zamyka proces budowy tego dzieła. Hipolita Cegielski znowu jest w Poznaniu z całą swoją historią. (Na zdjęciu kiosk multimedialny z dotykowym akranem, zainstalowany przy pomniku Hipolita Cegielskiego. Jest to urządzenie najnowszej generacji i po okresie dostosowywania się do współpracy z zainstalowanym programem według zapewnień producenta będzie niezawodne. Foto: GMT )

 

 


Podziękowanie dla fundatorów, darczyńców i realizatorów budowy pomnika Hipolita Cegielskiego

W poniedziałek, 2 listopada 2009 roku, w Sali Białej urzędu miasta Poznania odbyło się uroczyste spotkanie prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Mariana Króla, oraz prezydenta miasta Poznania – Ryszarda Grobelnego, z grupą fundatorów, darczyńców, członkami Komitetu Honorowego budowy pomnika Hipolita Cegielskiego, oraz realizatorami tego wielkiego przedsięwzięcia jakim było wystawienie w Poznaniu, w dniu 19 września 2009 roku pomnika Hipolita Cegielskiego. W spotkaniu udział wzięła pani Zofia Cegielska-Doerffer, prawnuczka tego wybitnego Polaka, Wielkopolanina, wzorca pracy organicznej, „marki” polskiego przemysłu. ( Na zdjęciu: prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król przemawia do uczestników spotkania w Białej Sali urzędu miasta Poznania )

 

Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król w ciepłych słowach podziękował fundatorom i darczyńcom za to, że umożliwili zebrać środki finansowe na budowę pomnika, podziękował twórcy pomnika – prof. Krzysztofowi Jakubikowi za znakomitą realizację artystyczną, podziękował Komitetowi Honorowemu i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Hipolit Cegielski wrócił do swojego miasta, zdobiąc je rzeźbą swojej postaci i przypominając piękną legendę jego życia. Dr Marian Król podziękował też prezydentowi miasta Poznania – Ryszardowi Grobelnemu, za przychylność jego urzędu w ustalaniu lokalizacji pomnika i dopełnieniu niezbędnych procedur. Z kolei Ryszard Grobelny dziękując dr Marianowi Królowi za inicjatywę wzniesienia pomnika, podkreślił, że to dokonanie Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego jest niezwykłym przykładem obywatelskiego zaangażowania, darem dla całej społeczności Poznania. ( Na zdjęciu: okolicznościowy medal ustanowiony przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego na pamiątkę wystawienia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego )

Na zakończenie spotkania odbyło się uroczyste obdarowanie wszystkich jego uczestników, fundatorów, darczyńców, członków Komitetu Honorowego budowu pomnika, oraz wykonawców pomnika okolicznościowymi medalami ustanowionymi przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z okazji wzniesienia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego. Każdy z uczestników wraz z medalem otrzymał też oryginalny tubus z repliką Aktu Erekcyjnego, jaki został w sierpniu 2009 roku wmurowany na wieczne czasy w fundamenty pomnika, w Poznaniu, na Placu Wiosny Ludów. Te oryginalne i miłe pamiątki staną się wkrótce z całą pewnością obiektami zainteresowania kolekcjonerów, badaczy nowoczesnych dziejów stolicy Wielkopolski, oraz kronikarzy. ( Na zdjęciu: pamiątkowy tubus zawierający replikę Aktu Erekcyjnego pomnika ).(gj)


Akt Erekcyjny pod pomnik Hipolita Cegielskiego został wmurowany w Poznaniu…

We wrześniu, w spiżowej postaci pomnika, do Poznania wróci Hipolit Cegielski, legenda i marka Wielkopolski, jej stolicy i całego kraju. Symbol pracy organicznej, patriotyzmu gospodarczego, umiejętności przystosowania się do czasu epoki, symbol wartości szerokich horyzontów intelektualnych. Aby Jego powrót do Poznania był możliwy, w piątek, w dniu 7 sierpnia 2009 roku, w samo południe, na Placu Wiosny Ludów odbyła się uroczystość wmurowania „kamienia węgielnego” w fundamenty cokołu, na którym wzniesiony będzie pomnik Pana Hipolita. ( Na zdjęciu: Moment wmurowania tubusu a Aktem Erekcyjnym w fundamenty cokołu pomnika. Dr Marian Król – Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – z prawej – z tubusem Aktu Erekcyjnego w ręku, obok – z lewej – członek Komitetu Honorowego Budowy Pomnika, Andrzej Nowakowski. Fot.GMT)

„Kamień węgielny” w postaci niezwykle pięknego, metalowego tubusu, zaprojektowanego i wykonanego przez artystę rzeźbiarza Krzysztofa Jakubika – autora projektu pomnika – zawierał spisany na ozdobnym kartonie Akt Erekcyjny. Ten tubus, ozdobiony godłem państwowym, medalem wizerunkowym Hipolita Cegielskiego oraz opasany bransoletami z nazwą Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, w obecności członków Komitetu Honorowego Budowy Pomnika, członków Towarzystwa oraz grupy obywateli Poznania, w fundamenty pomnika wmurował Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, któremu w tym akcie towarzyszył Andrzej Nowakowski, były wojewoda wielkopolski w latach 2001-2005, laureat Honorowego Hipolita i członek Komitetu Honorowego Budowy Pomnika.

Tym doniosłym historycznie wydarzeniem zapoczątkowany został końcowy etap działań, podjętych przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego i popartych przez społeczeństwo wielkopolskie, na rzecz wybudowania w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego, pomnika, który będzie pierwszym w Polsce pomnikiem wystawionym temu wybitnemu Polakowi, prekursorowi nowoczesnego polskiego przemysłu maszynowego, wybitnemu rzecznikowi pracy dla dobra społeczeństwa. (g)Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem