61-823 Poznań, ul. Piekary 17, piętro 8, tel. +48 (61) 858 24 40 http://www.thc.org.pl, e-mail: towarzystwo@thc.org.pl
Bank: 57 1090 1447 0000 0001 0702 1746 (BZ WBK S.A.) Bank: 14 1020 4027 0000 1402 0308 1866 (PKO BP S.A.)

Statuetka Złotego Hipolita specjalnym darem naszego Towarzystwa dla papieża Polaka Jana Pawła II.

Czytaj
Odczuwam wielką satysfakcję…

26.08.2010

W przededniu pierwszej rocznicy odsłonięcia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego, co dokonało się w dniu 19 września 2009 roku, o godzinie 13.00 i z okazji oddania właśnie do wiadomości opinii światowej nowej odsłony internetowych stron Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, przedstawiciel Global Media Team Agency rozmawiał z Prezydentem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, panem dr. Marianem Królem.

 
GMT Agency: Panie Prezydencie, jakie ma Pan odczucia, kiedy przechodząc przez dolny zbieg ulicy Podgórnej z dolnym odcinkiem ulicy Święty Marcin w Poznaniu, widzi Pan górujący nad zbiegiem tych dwóch pryncypalnych ulic, jak gdyby łącząc je w jedną, wspólną ulicę biegnąca dalej w dół, pomnik Hipolita Cegielskiego?
 
Dr. Marian Król: Odczuwam wielką, osobistą satysfakcję, z faktu, że wreszcie po prawie 150 latach od dnia śmierci, po raz pierwszy w Polsce, Hipolita Cegielski, ten bohater Wielkopolski i Poznania, prekursor nowoczesnego polskiego przemysłu maszynowego i propagator pracy organicznej, społecznik, wcześniej nauczyciel humanista, a nawet redaktor, doczekał się wreszcie upamiętnienie w formie spiżowego pomnika w swoim mieście, w Poznaniu.
 
GMT Agency: Organizatorem i realizatorem budowy pomnika było Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, ale sama inicjatywa podjęcia się tego dzieła, to była osobista idea Pana Prezydenta. Dlaczego podjął Pan te inicjatywę, czy chodziło tylko o naprawienie krzywdy dziejowej, jaką było, niestety, zapomnienie przez gospodarzy Poznania o Hipolicie Cegielskim i jego dziele, czy chodziło o splendor dla Towarzystwa?
 
Dr Marian Król: W pewnym sensie chodziło o naprawienie krzywdy dziejowej, to prawda, ale przede wszystkim chodziło mnie osobiście i całemu naszemu środowisku o odnowienie, przypomnienie i ożywienie ideałów pracy organicznej w jej nowoczesnej postaci, dostosowanej do nowej epoki technologicznej i nowoczesnych prądów intelektualnych. Nikt nie myślał o żadnym splendorze. Pomnik, ta spiżowa postać Hipolita Cegielskiego miała przypominać, że praca organiczna dla wspólnego dobra, własnego, osobistego, ale i kraju nie jest przeżytkiem, że wiązanie jej z humanistycznymi wartościami nadal jest bardzo ważne i niezbędne dla naszego rozwoju. Towarzystwu i mnie osobiście chodziło też o to, aby pobudzić wyobraźnię Wielkopolan, szerzej mówiąc, wszystkich Polaków, zachęcić ich do przypomnienia sobie i młodzieży przede wszystkim historii życia tego niezwykłego człowieka, jakim był Hipolit Cegielski. I to nam się nadspodziewanie udało…
 
GMT Agency: Budowa pomnika w każdym mieście to wielkie przedsięwzięcie architektoniczne, artystyczne, finansowe i logistyczne. Skąd Towarzystwo brało środki na finansowanie budowy, jak władze miasta odniosły się do tej projektowanej inwestycji kulturowej?
 
Dr Marian Król: Zacznę od końcowego fragmentu pytania. Otóż, jeżeli chodzi o władze miasta, prezydenta miasta Poznania, poszczególnych merytorycznych pracowników urzędu miejskiego, wszędzie spotykaliśmy się z wielką życzliwością, zrozumieniem i pomocą, chociaż jest prawdą, że procedury dotyczące inwestycji tego typu są skomplikowane. Jeżeli natomiast chodzi o finanse, to pomnik wybudowali sami Wielkopolanie, Poznaniacy, ale i nasi przyjaciele rozsiani po całej Polsce, a nawet z zagranicy, wpłacając pieniądze na utworzony społeczny Fundusz Budowy Pomnika Hipolita Cegielskiego. Ponad 1100 osób fizycznych i ponad 150 firm i instytucji swoimi darami złożyło się na Pomnik. Na tę inwestycję nie wzięliśmy ani jednego grosza z centralnych środków budżetowych, czy też miejskich. Pomnik Hipolita Cegielskiego w Poznaniu to dar serca Polaków dla Polaków. Przypomnienie naszej własnej historii, dziejów walki o suwerenność gospodarczą, dziejów walki o nowoczesną świadomość, bez której nie byłoby i nie może być postępu, tego wszystkiego z czego dzisiaj korzystamy.
 
Hipolit Cegielski wrócił symbolicznie do Poznania przed rokiem, a wstęgę odsłaniającą Jego postać przecięła osobiście prawnuczka Pana Hipolita, sędziwa Dama Poznańska, pani Zofia Cegielski-Doerffer, co stało się niezwykle wzruszającym akcentem i dla samej Pani Zofii i dla wszystkich obecnych na uroczystości. Przebieg tej uroczystości odsłonięcia przed rokiem pomnika Hipolita Cegielskiego dzisiaj każdy może sobie obejrzeć w stoisku multimedialnym, zainstalowanym przy pomniku, a także na stronach www.pomnik-hipolita-cegielskiego.pl poświeconych całej budowie i temu, co jej towarzyszyło. Są tam także listy wszystkich nazwisk indywidualnych darczyńców oraz listy nazw firm i instytucji, które darowiznami również wsparły fundusz pomnikowy.
 
GMT Agency: Panie Prezydencie, bardzo dziękujemy za tę rozmowę i już zapowiadamy, że wkrótce zwrócimy się do Pana o wypowiedź na temat dalszych planów i projektów realizowanych lub przygotowywanych przez Towarzystwo.
 
Dr Marian Król: Zapraszam. Zapewniam, że tych projektów pro społecznych będzie sporo, ale nie uprzedzajmy faktów. Przed nami przyszłość i musimy w tę przyszłość wnosić nasze najlepsze wzorce i wartości, także te, jakie mamy w spuściźnie po Panu Hipolicie.
 
Z dr Marianem Królem
rozmawiał red. Andrzej Saski


Kiosk multimedialny przy pomniku Hipolita Cegielskiego

26.08.2010

Niemal rok czekaliśmy na zainstalowanie i uruchomienie przy pomniku Hipolita Cegielskiego w Poznaniu kiosku multimedialnego, w którym każdy zainteresowany osobą Hipolita Cegielskiego, jego historią, czy historia budowy w Poznaniu pomnika tego bohatera pracy organicznej, będzie mógł pozna się, korzystając z monitora dotykowego kiosku na takiej samej zasadzie jak korzysta się z domowego laptopa. Ten długi okres oczekiwania na zbudowanie i uruchomienie tej zaprojektowanej razem z pomnikiem instalację spowodowany był prozaiczna trudnością „dociągnięcia” kilkunastu metrów linii energetycznej dostarczającej do kiosku prąd elektryczny. Wreszcie, na początku sierpnia 2010 roku stal się cud. Towarzystwo im. Hipolita zostało poinformowane, że cała infrastruktura jest gotowa i z Cieszyna – stamtąd pochodzi firma tworzącą kioski multimedialne – jedzie do Poznania postawić kiosk przy „Panu Hipolicie”. Dzisiaj estetyczny i funkcjonalny kiosk jest, funkcjonuje, jego zawartość medialna, to zmodyfikowana i poszerzona wersja stron www poświęconych pomnikowi – www.pomnik-hipolita-cegielskiego.pl, a dotykowy ekran sprawia, że korzystanie z umieszczonych w kiosku zasobów jest dziecinnie łatwe.


Chociaż sezon turystyczny dobiega końca, jeszcze teraz widzimy często grupki turystów krajowych, zagranicznych, a także mieszkańców Poznania zatrzymujących się przy kiosku i oglądających jego zawartość poświęconą Hipolitowi Cegielskiemu i historii budowy pomnika. Usytuowanie kiosku multimedialnego przy pomniku Hipolita Cegielskiego zamyka proces budowy tego dzieła. Hipolita Cegielski znowu jest w Poznaniu z całą swoją historią. (Na zdjęciu kiosk multimedialny z dotykowym akranem, zainstalowany przy pomniku Hipolita Cegielskiego. Jest to urządzenie najnowszej generacji i po okresie dostosowywania się do współpracy z zainstalowanym programem według zapewnień producenta będzie niezawodne. Foto: GMT )

 

 


Podziękowanie dla fundatorów, darczyńców i realizatorów budowy pomnika Hipolita Cegielskiego

W poniedziałek, 2 listopada 2009 roku, w Sali Białej urzędu miasta Poznania odbyło się uroczyste spotkanie prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Mariana Króla, oraz prezydenta miasta Poznania – Ryszarda Grobelnego, z grupą fundatorów, darczyńców, członkami Komitetu Honorowego budowy pomnika Hipolita Cegielskiego, oraz realizatorami tego wielkiego przedsięwzięcia jakim było wystawienie w Poznaniu, w dniu 19 września 2009 roku pomnika Hipolita Cegielskiego. W spotkaniu udział wzięła pani Zofia Cegielska-Doerffer, prawnuczka tego wybitnego Polaka, Wielkopolanina, wzorca pracy organicznej, „marki” polskiego przemysłu. ( Na zdjęciu: prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król przemawia do uczestników spotkania w Białej Sali urzędu miasta Poznania )

 

Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król w ciepłych słowach podziękował fundatorom i darczyńcom za to, że umożliwili zebrać środki finansowe na budowę pomnika, podziękował twórcy pomnika – prof. Krzysztofowi Jakubikowi za znakomitą realizację artystyczną, podziękował Komitetowi Honorowemu i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Hipolit Cegielski wrócił do swojego miasta, zdobiąc je rzeźbą swojej postaci i przypominając piękną legendę jego życia. Dr Marian Król podziękował też prezydentowi miasta Poznania – Ryszardowi Grobelnemu, za przychylność jego urzędu w ustalaniu lokalizacji pomnika i dopełnieniu niezbędnych procedur. Z kolei Ryszard Grobelny dziękując dr Marianowi Królowi za inicjatywę wzniesienia pomnika, podkreślił, że to dokonanie Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego jest niezwykłym przykładem obywatelskiego zaangażowania, darem dla całej społeczności Poznania. ( Na zdjęciu: okolicznościowy medal ustanowiony przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego na pamiątkę wystawienia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego )

Na zakończenie spotkania odbyło się uroczyste obdarowanie wszystkich jego uczestników, fundatorów, darczyńców, członków Komitetu Honorowego budowu pomnika, oraz wykonawców pomnika okolicznościowymi medalami ustanowionymi przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z okazji wzniesienia w Poznaniu pomnika Hipolita Cegielskiego. Każdy z uczestników wraz z medalem otrzymał też oryginalny tubus z repliką Aktu Erekcyjnego, jaki został w sierpniu 2009 roku wmurowany na wieczne czasy w fundamenty pomnika, w Poznaniu, na Placu Wiosny Ludów. Te oryginalne i miłe pamiątki staną się wkrótce z całą pewnością obiektami zainteresowania kolekcjonerów, badaczy nowoczesnych dziejów stolicy Wielkopolski, oraz kronikarzy. ( Na zdjęciu: pamiątkowy tubus zawierający replikę Aktu Erekcyjnego pomnika ).(gj)Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem