61-823 Poznań, ul. Piekary 17, piętro 8, tel. +48 (61) 858 24 40 http://www.thc.org.pl, e-mail: towarzystwo@thc.org.pl
Bank: 57 1090 1447 0000 0001 0702 1746 (BZ WBK S.A.) Bank: 14 1020 4027 0000 1402 0308 1866 (PKO BP S.A.)

Statuetka Złotego Hipolita specjalnym darem naszego Towarzystwa dla papieża Polaka Jana Pawła II.

Czytaj
Nie żyje dr Szczepan Gawłowski
Pierwszy Wiceprezydent
Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego
Laureat Nagrody Złotego Hipolita 2018…

13.01.2019

Pogrążeni w smutku, z żalem informujemy, że w dniu 12 stycznia 2019 roku, w wieku 60 lat, zmarł nagle w Poznaniu dr Szczepan Gawłowski, Pierwszy Wiceprezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, przedsiębiorca, prezes firmy KREISEL Technika Budowlana, Wybitna Osobistość Pracy Organicznej – Laureat Honorowej Nagrody Złotego Hipolita 2018. Odszedł znakomity menedżer, działacz społeczny, powszechnie szanowany w świecie biznesu, uznawany jako między innymi sponsor sportu, donator przedsięwzięć charytatywnych. Od wielu lat silnie związany  ze środowiskiem wielkopolskich pozytywistów – organiczników, zgromadzonych w naszym Towarzystwie i wybrany na Pierwszego Wiceprezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Śmierć dr Szczepana Gawłowskiego jest wielką stratą dla polskiej przedsiębiorczości, jest wielką stratą dla społeczności Poznania, jest wielką stratą dla Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, w którym dr Szczepan Gawłowski cieszył się wielkim autorytetem i sympatią, jako doradca, inicjator wielu przedsięwzięć, reprezentant wielkopolskich organiczników w środowisku biznesu.

Dr Szczepan Gawłowski, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,  karierę zawodową rozpoczął w agendzie rządowej, zajmującej się pomocą dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Później, działając w sektorze budowlanym, dr Szczepan Gawłowski poznał Norberta Kreisela, założyciela firmy Kreisel GmbH. Niemiec zaproponował Szczepanowi Gawłowskiemu utworzenie polskiego oddziału tej firmy. W 1993 roku przedsiębiorca otworzył zakład Kreisel w Poznaniu, co zapoczątkowało rozwój w Polsce nowoczesnej techniki budowlanej. W latach 90. Kreisel  szybko rozwijając się i zdobywając rynek,  był sponsorem Lecha Poznań. Firma wspierała też inne dziedziny sportu: żużel, siatkówkę czy skoki narciarskie. Dr Szczepan Gawłowski dobrze zasłużył się Wielkopolsce i miastu Poznań. (Na zdjęciu moment wręczenia w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, dr Szczepanowi Nagrody Złotego Hipolita 2018. Od prawej stoją: dr Marian Król -  Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, dr Zofia Szalczyk  - Przewodnicząca Kapituły Złotego Hipolita, dr Szczepan Gawłowski – Laureat, oraz prof. dr hab. Andrzej Lesicki – Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza).

Jego nagła, nieoczekiwana, niezrozumiała śmierć zbulwersowała wszystkich, którzy Go znali, współpracowali z nim, spotykali się z Nim na forach różnych organizacji biznesowych i społecznych. Dr Szczepan Gawłowski odszedł pozostawiając w smutku małżonkę oraz synów i wszystkich przyjaciół.

Cześć Jego Pamięci!


Nagroda Szamotulskiej „Wieży 2019”
dla dr Mariana Króla – Prezydenta
Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego…

07.01.2019

W sobotę, 5 stycznia 2019 roku, w Szamotułach odbył się wielki, uroczysty koncert symfoniczny  tradycyjnie związany z dorocznym przyznawaniem prestiżowej Nagrody Szamotulskiej „Wieży 2019”, wyróżnienia o długoletniej tradycji miasta Szamotuły. Jak zawsze i w tym roku, wszyscy obywatele Szamotuł, a także Wielkopolanie z wielkim zainteresowaniem oczekiwali  na to, kim będzie laureat Szamotulskiej „Wieży 2019”. Wiadomo było, że na pewno będzie to osobistość szczególnie zasłużona dla miasta, dla gminy, ale i całego powiatu szamotulskiego, osobistość znana, rozpoznawalna, powszechnie szanowana i związana z Ziemią Szamotulską.(Na zdjęciu Dr Marian Król – Laureat Szamotulskiej „Wieży 2019”, z naręczami kwiatów, jakimi obdarzono Go wraz z gratulacjami )

Uczestnicy koncertu nie zawiedli się. Laureatem Szamotulskiej „Wieży 2019” okazał się  Człowiek wielkiego formatu, uznany działacz państwowy, społeczny, niezwykle zasłużony całym jego życiem dla Wielkopolski, także dla Ziemi Szamotulskiej, związany rodzinnie z tą Ziemią i oddany jej bez reszty – Dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, były wojewoda poznański, były poseł do Sejmu Rzeczypospolitej, organizator życia społecznego, filantrop, rzecznik pracy organicznej i lider wielkopolskich pozytywistów. ( Na zdjęciu moment wręczania Laureatowi desygnatu Szamotulskiej „Wieży”. Od lewej Laureat – dr Marian Król, w towarzystwie Starosty Szamotulskiego – Beaty Hanyżak oraz Burmistrza Szamotuł – Włodzimierza Kaczmarka.)

Kiedy Burmistrz miasta Szamotuły – Włodzimierz Kaczmarek, w towarzystwie Starosty Szamotulskiego – Beaty Hanyżak wręczali dr. Marianowi Królowi przyznane Mu wyróżnienie, zgromadzenie na koncercie moment ten powitali na stojąco, wyrażając tym samym najwyższe uznanie dla Laureata, o którym i o którego zasługach dowiedzieli się z od Burmistrza Szamotuł. Gratulacjom nie było końca, a sam Laureat – dr Marian Król ze wzruszeniem i radością podziękował za przyznane Mu wyróżnienie.(Na zdjęciu Dr Marian Król, ze wzruszeniem  dziękuje za przyznaną nagrodę zwracając się do wszystkich obecnych podczas koncertu.)

Wszystkie zdjęcia: Sławomir Kowalewski.   
   
 


Poznański Ignacy Jan Paderewski
26 grudnia 2018 roku
złożył biało-czerwone kwiaty
pod pomnikiem swojego Wielkiego Wzorca…

28.12.2018

…inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego, w dniu 26 grudnia 1918 roku do Poznania, ma długą, trzydziestoletnią  tradycję. Jednak w roku 2004 tradycja ta z różnych przyczyn była zagrożona  i wtedy dr Marian Król – Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego zaproponował, aby piękną, patriotyczna tradycję utrzymać, powierzając w inscenizacji rolę Ignacego Jana Paderewskiego, znanemu poznańskiemu społecznikowi, Edmundowi Dudzińskiemu. Intuicja dr Mariana Króla okazała się prorocza. Edmund Dudziński, jako Ignacy Jan Paderewski, znakomicie sprawdził się w przyjętej roli. (Na zdjęciu: Edmund Dudziński w roli Ignacego J. Paderewskiego  złożył w dniu 26 grudnia 2018 roku  kwiaty pod pomnikiem swojego Wielkiego Wzorca -  Mistrza  Ignacego J. Paderewskiego)

Każdego roku, kiedy w dniu 26 grudnia wysiadał na Dworcu Letnim z wagony historycznego pociągu, witały go tłumy Poznaniaków, wiwatując, wznosząc patriotyczne okrzyki, a później z aplauzem przyjmując wzniosłe, patriotyczne przemówienie, w ucharakteryzowanym Edmundzie Dudzińskim widząc i słysząc jak żywego Wielkiego Mistrza Paderewskiego tego, który stał się wzorcem patriotycznej walki o wolną, niepodległą Polskę.

Tak było każdego roku począwszy od grudnia 2004. Teraz, z okazji uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Poznaniacy również oczekiwali, że na Dworzec Letni wjedzie zabytkowy pociąg i znowu z wagony wyjdzie ulubiony Ignacy Paderewski  - Edmund Dudziński. Powszechnie znany działacz społeczny. Niestety, Edmund Dudziński, 26 grudnia 2018 roku nie pojawił się w roli Mistrza Paderewskiego na Dworu Letnim. Decyzją kogoś (?), w rolę Mistrza Paderewskiego wcielił się kto inny. Inscenizacja odbyła się. Natomiast Edmund Dudziński w stroju Mistrza Paderewskiego, 26 grudnia pojawił się o godzinie 15 otoczony gronem przyjaciół przed pomnikiem Ignacego J. Paderewskiego, aby na cokole pomnika złożyć biało-czerwone kwiaty, podziękować Mistrzowi za swoją społeczną misję, pożegnać się z pełnioną rolą, przypominaniem przyjazdu Mistrza do Poznania w 1918 roku. (Na zdjęciu: Ignacy J. Paderewski wysiada z wagonu na Dworcu Letnim – w roli Mistrza Edmund Dudziński)

Edmundowi Dudzińskiemu w tym smutnym pożegnaniu z Ignacym Paderewskim towarzyszyli: Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, działacze społeczni Poznania, przyjaciele i liczni przechodnie. A Ignacy Jan Paderewski z wysokości pomnika, zasmucony patrzył na tę kameralna uroczystość, jakby chciał powiedzieć Edmundowi Dudzińskiemu „Dziękuję”.  To „dziękuję”, jedno słowo, o którym tak wielu zapomniało…(Na zdjęciu Edmund Dudziński  - Ignacy Paderewski, w otoczeniu przyjaciół przy pomniku Ignacego J. Paderewskiego. Od lewej w pierwszym rzędzie: Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król, Edmund Dudziński – Ignacy Paderewski, Sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – Dominik Górny)

opr:gia  Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem