61-823 Poznań, ul. Piekary 17, piętro 8, tel. +48 (61) 858 24 40 http://www.thc.org.pl, e-mail: towarzystwo@thc.org.pl
Bank: 57 1090 1447 0000 0001 0702 1746 (BZ WBK S.A.) Bank: 14 1020 4027 0000 1402 0308 1866 (PKO BP S.A.)

Statuetka Złotego Hipolita specjalnym darem naszego Towarzystwa dla papieża Polaka Jana Pawła II.

Czytaj
200. rocznica urodzin Hipolita Cegielskiego

Rada Miejska w Trzemesznie


Trzemeszno, 2013.01.03

Pan dr Marian Król
Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego

Szanowny Panie Prezydencie!

Serdecznie dziękuję za zaproszenie do uczestnictwa w Komitecie Obchodów 200 - lecia urodzin Hipolita Cegielskiego. Jest to dla mnie olbrzymi zaszczyt, a także dla całej Rady Miejskiej w Trzemesznie, której przewodniczę.

Ze swoje strony chciałbym zapewnić, że Miasto i Gmina Trzemeszno dołożą należytych starań, aby uroczystości rocznicowe pozwoliły godnie upamiętnić to wydarzenie i dać tym samym wyraz jak dla nas wszystkich jest istotnym fakt, że tak wybitny Polak, Wielkopolanin, a przy tym niezwykle skromny człowiek, przyszedł na świat w niewielkiej wsi na terenie naszej Gminy.

Na rok 2013 planujemy szereg poczynań, aby upowszechnić postać Hipolita Cegielskiego, o czym będziemy Pana Prezydenta informować na bieżąco. Delegacja naszej gminy weźmie też liczny udział w uroczystej Mszy Świętej w dniu 6 stycznia br., która zostanie odprawiona przez ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w Poznaniu.

Jeszcze raz dziękuję za to zaszczytne wyróżnienie.

Z wyrazami szacunku

/-/ Wiesław Pokorski
Przewodniczący Rady Miejskiej


Strażacy w Ławkach 
uczcili pamięć Hipolita Cegielskiego 

 

W sobotę 5 stycznia 2013 r. w świetlicy sołeckiej w Ławkach, gm. Trzemeszno, odbyło się Walne Zebranie sprawozdawcze podsumowujące działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławkach w roku 2012. Głównym punktem zebrania było uczczenie 200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego – wybitnego Wielkopolanina, który urodził się w Ławkach 6 stycznia 1813 roku. Nawiązując do uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 29 października 2012 r. ogłaszającej rok 2013 na terenie Wielkopolski Rokiem Hipolita Cegielskiego, uchwały okolicznościowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 14 grudnia 2012 r. w sprawie uczczenia  200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego oraz apelu  Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego  Związku OSP RP w Poznaniu druhowie z OSP w Ławkach podjęli przez aklamację uchwałę okolicznościową zgodnie z którą rok 2013 w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławkach jest Rokiem Hipolita Cegielskiego. Głównym punktem jego obchodów będą uroczystości związane z jubileuszem 90. istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławkach, które wstępnie zaplanowano na wrzesień br.

Siedziba OSP Ławki znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domu rodzinnego Hipolita Cegielskiego, w którym obecnie mieszka naczelnik jednostki dh Wojciech Jurgoński wraz z rodziną.   W latach 80. XIX wieku w fabryce Cegielskiego w Poznaniu obok maszyn i narzędzi rolniczych produkowano również sikawki strażackie.  W trakcie zebrania wręczono strażackie medale i odznaczenia. Złotym medalem  „ Za zasługi dla Pożarnictwa „ odznaczono dh Grzegorza Brzewińskiego, srebrnym dh Sławomira Suchtę, a brązowym dh  Leszka Gałęzewskiego. Grupie strażaków wręczono także odznaki „ Strażak Wzorowy „ oraz odznaki za „ Wysługę Lat”.                                                                                     
                                                                                                                                                                                                                                                                                            Piotr Dzięcielak

 


                                                                                                

 

 

                        

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                
Motto:
„ Labor Omnia Vincit „ - Wergiliusz

Uchwała  Okolicznościowa
Walnego Zebrania Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławkach
z dnia 5 stycznia 2013 r.

§  1

W nawiązaniu do  uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 29 października 2012 roku w sprawie ogłoszenia roku 2013 na terenie Wielkopolski  Rokiem Hipolita Cegielskiego, uchwały okolicznościowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 grudnia 2012 roku w sprawie uczczenia 200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego oraz apelu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego  - Walne Zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławkach, gmina Trzemeszno, powiat gnieźnieński w przeddzień 200. rocznicy urodzin wybitnego Wielkopolanina – HIPOLITA CEGIELSKIEGO urodzonego w Ławkach, w dniu 6 stycznia 1813 r.  postanawia ogłosić rok 2013 w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławkach -  ROKIEM  HIPOLITA  CEGIELSKIEGO.

§  2

   Głównym punktem  ROKU  HIPOLITA  CEGIELSKIEGO , będą obchody jubileuszu 90. lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławkach.

§ 3


Wykonanie uchwały powierza się Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Ławkach.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Muzeum Narodowe Rolnictwa  w Szreniawie zaprasza
do odwiedzenia wystawy poświęconej Hipolitowi Cegielskiemu

 
 

„Labor Omnia Vincit” - życie i dzieło Hipolita Cegielskiego w 200 rocznicę urodzin – pod takim tytułem w Muzeum w Szreniawie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy czasowej poświęconej pamięci Hipolita Cegielskiego której towarzyszyć będzie seminarium naukowe. Program obchodów rozpocznie  się w dniu 12 stycznia 2013 roku o godzinie 10.00 najpierw okolicznościowym seminarium zorganizowanym w pałacu w Szreniawie, a następnie o godzinie 13.00 otwarta zostanie wystawa w pawilonie 8.

 W seminarium udział wezmą: prof. dr hab. Janusz Karwat, który mówić będzie o pracy organicznej na tle epoki; prof. dr hab. Ignacy Lewandowski podejmie temat „Hipolit Cegieslki był najpierw filologiem klasycznym”; dr Marek Rezler podejmie kwestię związku Hipolita Cegielskiego z organicznikami poznańskimi; Bolesław Januszkiewicz natomiast zaprezentuje  Hipolita Cegielskiego jako wielkopolskiego Wokulskiego; Rafał Cierzniak opowie o maszynach  i narzędziach rolniczych firmy H. Cegielski znajdujących się w zbiorach Muzeum w Szreniawie, a prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król omówi działalność Towarzystwa.

 Do odwiedzenia Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, zapraszają: dr Jan Maćkowiak – dyrektor Muzeum oraz dr Marian Król – prezydent Towarzystwa im. Hipolita CegielskiegoWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem